Arménie nahoru-dolů, vlevo-vpravo, září 2014

Martin Horák, martinhorak@centrum.cz

Martin a Kuba, dva optimističtí inženýři po čtyřicítce :-), jedou napříč Arménií autem z půjčovny

POZOR: Martinovy fotky jsou ZDE

[Info]

  - 4.9.2014 Čtvrtek   Praha letiště
11:00 Za chvíli odlétáme do Petrohradu. Mám batoh 26 kg z povolených 23. Něco přemístňuji Kubovi do jeho poloprázdného batohu.
12:00 Pár minut před odletem mě odvádí ochranka, prý mám v batohu bombu! Mám, a dvě, propan-butan na vaření. :-) Zůstávají v Praze.
 
 A 5.9.2014 Pátek 40° 10,84' - 44° 30,75' Jerevan
03:00 Jsme v hotelu Hotel House, který jsme přes internet booking.com objednali předem (jako jediný, žádný jiný jsme předem neobjednali a vždy jsme v pohodě našli ubytování přímo na místě). Taxík z letiště do hotelu stál 5000 AMD (250 kč), cenu nám na letišti sjednal místní kluk co letěl z Prahy.
23:50 Dnes jsme prošli Jerevan, ochutnali koňak v nedaleké centrále firmy Ararat (pozor: pokud chce mít výklad o výrobě koňaku v angličtině jako jsme chtěli my, raději se objednejte minimálně den předem), výtečně připravené jehněčí jsme povečeřeli v restauraci Anteb, místní kafíčko ochutnali, našli pár kešek (drobné skryté předměty na různých místech Jerevanu), ze schodů na místní kopec obdivovali Jerevan a v dáli viditelnou horu Ararat.
 
 B - E 6.9.2014 Sobota 40° 9,21' - 44° 30,84' Khor Virap
13:00 Antický chrám Garni je sice turisticky oblíbený, ale polní cesta pod nim už ne - obzvláště když pěkně pálí sluníčko jako nám.
15:00 Úžasný chrám Geghard. Později jsme se jednohlasně shodli, že je nejkrásnějším chrámem Arménie.
18:00 Chrám Khor Virap je též oblíbený pro pohled na horu Ararat, která se nachází v Turecku. V minulosti byla arménská. V podzemí chrámu je cela sv. Řehore Osvětitele, kde byl uvězněn 13 let. Pozn: Se sv. Řehořem v Arménii zaříná křesťanství.
23:55 Hotel Areg v Jerevanu nám plně na noc vyhovuje. Lepší cena než v předchozím Hotel House, kvalita stejná - čisto, sprcha, WC, dobrá snídaně. Tento hotel, jako všechny ostatní, jsme našli pomocí booking.com (přehled hotelů v Arménii jsem tisknul před odjezdem, na místě vždy pomohl iPhone s aplikací Triposo).
 
 F - G 7.9.2014 Neděle 39° 50,20' - 45° 39,96' Jermuk
14:00 Noravank klášter je pěkný. U kláštera jsou zaparkovaná kola čtyř cyklistů jenž mají českou vlajku. Úctyhodný výkon v těchto horách a horku! Na zpáteční cestě svačíme pod chrámem na odpočívadle; a protože toho máme málo, stavíme se ještě v restauraci na baranni šašlik.
22:00 Spíme v Jermuku v hotelu Anush. Není moc laciný, ale lacinější než zbytek zdejších hotelů. Jermuk jsou socialistické stavby často se rozpadající, ale kapitalistické ceny. Některá sanatoria jsou určena pro vyšší třídu. Nám se Jermuk opravdu nelíbí, ale pro nepohyblivé (neakční) lázeňské hosty může být pěkný.
 
 H - L 8.9.2014 Pondělí 38° 51,84' - 46° 11,73' Agarak
13:30 Shaki falls jsou malé vodopády kde jsme sami. Příjezdová cesta vede k bráně do elektrárny, kterou nám její zaměstnanec rád otevřel. Dále se jede přes elektrárnu tak asi kilometr až k malému parkovišti; posledních cca 200 metrů jdeme pěšky. Jsme tu sami, naprostý klídek.
14:00 V městě Sisan dokupujeme potraviny. A taky zde mají pivo Plzeň, i Kozla, i Žatecký cosi co ani neznáme.
14:30 Zorats Karer (alias Stonehenge v Anglii) je kopec a na něm rozprostřené kameny co by stará astronomická observatoř. My si na chvíli sedli, opřeli se o jeden z kamenů, a obdivovali okolní krajinu zalitou sluncem.
17:15 Přijíždíme do města Goris. Otázka zní: Přespíme zde, nebo pojedeme dál na jih? Je 17:15, po šesté se začíná stmívat a podle mapy je cesta na jih plná šílených serpentin. Závěr: Jedeme na jih! Jednou přeci dětem řekneme, že jsme byli až tam dole u Iránu. Že jsme na nebezpečí a nepohodu nedbali, a vyjeli!
22:00 Spíme na hranicích s Iránem v městečku Agarak, kousek od Megri kam jsme přijeli za tmy. Kuba řídil a má toho plné brýle, je to na něm vidět. Náladu zvedá večeře a nalezený nocleh (gastenica, nikoli hotel). Na večeři máme výbornou arménskou pizzu v pizzerii na náměstí. Není ani tak velká a je jen jedna pro nás oba, ale je tak výživná, že jsme oba přejezeni.
 
 M - N 9.9.2014 Úterý 39° 45,61' - 45° 20,01' Tatev
11:00 Z nejjižnějšího místa Arménie, z hranic s Iránem, jedeme na sever, směr Tatev Monastery. Cesta se vine horami podél hranic s Náhorním Karabachem, metr od cesty jsou značky s lebkou a hnáty, text anglicky říká Pozor miny. Tak tady rozhodně nezastavíme, ani kdybych se měl počůrat! Jinak je zde docela rušno, dost kamionů i osobních aut z Iránu.
13:30 Autem jsme přijeli k lanovce Wings of Tatev, kde na parkovišti necháme auto. Lanovkou, z které je opravdu úchvatný výhled, jsme se dostali ke klášteru Tatev. Klášter jsme prolezli křížem krážem, stojí to za to, a od místního kněze obdrželi požehnání. Před odjezdem lanovkou zpět k parkovišti si dáváme ještě jednu arménskou kávu (v restauraci kousek nad lanovkou).
22:00 Za večerního stmívání jsme ve městě Yeghegnadzor hledali hotel na místě připomínající zahrádkářskou kolonii. Oslovil nás ale postarší pán, a tak jsme přijali pozvání dědy Ivana a jeho ženy Hasmik a spíme u nich doma. Jejich pohostinnost nezná mezí! Četli jsme o královské pohostinnosti arménů, ale toto přesahuje naše očekávání. Ráno nám ještě před odjezdem i snídani přichystali a kus domácího sýra (mají v horách krávy) na cestu dali.

S Ivanem jsme rusky pohovořili o všem možném. Děda Ivan sice nemá tolik škol jako my, ale je dost sečtělý. Na druhý den ráno popíjím s Ivanem, za ranního sluníčka venku pod stromy, koňak v malých dávkách (díky Bohu děda Ivan nevyznává ruský způsob rychlého pití ve velkém :-)), atmosféra je přátelská, dobře se sedí u stolu plného čerstvého jídla, bába Hasmik vaří lipový čaj a kávičku, prostě nádhera. Mimochodem, naše české přípitky jsou krátké, ruské a arménské jsou delší, a není prakticky možno se nenapít. Posuďte sami, je možno se nenapít na přípitek Na naše děti, aby z nich vyrostli dobří lidé, nebo Na naše rodiče, protože vychovali dobré lidi, kteří si teď můžou přátelsky spolu posedět?

 
 O - S 10.9.2014 Středa 40° 45,15' - 44° 53,79' Dilijan
10:00 Test auta Lada Niva v terénu. Chtěli jsme vyjet autem až na Tsakhats Kar, či Smbatabet, ale vzdali jsme to pod vrcholy, jak šílená cesta to byla. No alespoň jsme to zkusili. Od teď víme, že Niva je v terénu absolutní jedničkou!
13:00 Selim Caravanserai/Karavanserai je hodně staré stavení na Hedvábné stezce, obklopené horami plné serpentin. Venku horko, uvnitř stavení chládek a příjemné klima.
14:00 Náhrobky hřbitova ve vesnici Noratus jsou známé, turisticky oblíbené. Mně se tam moc nelíbilo, ale zajímavé to bylo - kolik mladých lidí je tam pochovaných, jaké symboly (nikoli písmo) je použito na starodávných náhrobcích.
16:00 Město Sevan byla jedním slovem katastrofa! Opravdu neúhledné město, na cestách odkryté kanály (a že jich bylo) - poklopy leží vedle kanálu a nikoho to nerozčiluje, a to na každém rohu někdo mění pneumatiku. Nicméně kostely na pahorku Sevanavank jsou pěkné.
19:00 Dilijan: Spíme v hotelu Casanova Inn. Nejkrásnější hotel, který jsme v Arménii zažili, vše na profi úrovni, vřele doporučuji!
 
 T - Z 11.9.2014 Čtvrtek 41° 5,50' - 44° 42,36' Alaverdi
11:00 Hledám cache (viz www.geocaching.com) v okolí kláštera Goshavank, nalezeno a beru z ní travel bug.
13:00 Haghartsin chrám
15:00 Makaravank chrám - místo v horách, kam ani moc arménů nejezdí, byl liduprázdný. Konečně si užívám samoty, rusky přátelsky hovořím s místním hlídačem. Na cestě dolů z kopce z chrámu potkáváme stařičkého pasáka krav s manželkou, a rusky spolu obdivujeme krásu tamních hor - nezapomenutelný zážitek.
15:30 Stavíme kousek od Makaravank chrámu na odpočívadle (výška 907 metrů nad mořem) kde si dáváme svačinu - vynikající sýr od dědy Ivana a báby Hasmik. Je tu krásně, hory v pozadí zalité sluncem, ve stínu odpočívadla sedíme sami, kousek od nás je studánka s kačkarem (kačkar je opracovaný kámen s vyrytým náboženským motivem). Jen ten nepořádek (to je slabé slovo) za zdmi odpočívadla nás mrzí.
16:00 Na severu Arménie, podél hranic s Azerbajdžánem, jedeme směr Alaverdi. V údolích, v hraničním pásmu, jsou opuštěné chátrající domy a občas i maskovaný bunkr pohraničníků, kteří na nás hulákají když na minutku zastavíme.
17:00 Naším terenním autem 4x4 Chevrolet Lada Niva se dereme lesem, kamenitou cestou, vzhůru na Kirants monastery. Pak už je cesta naprosto nesjízdná, a mobil hlási Vítáme Vás v Azerbajdzanu, coz rozhodně není dobře pro nepříliš přátelské vztahy Arménie s Azerbajdžánem! Obracíme to a jedeme zpět. Po cestě se zastavíme na Samson bridge "odpočívadle". O pár minut později, při výjezdu z lesa, čteme anglicky na ceduli, že návštěvníci Kirants chrámu musí být předem registrováni na úřadech. Tedy štěstí, že jsme to v lese obrátili a do Kirants chrámu nedojeli.
20:00 Haghbat alias Haghpat chrám, takhle pozdě večer bez jediného turisty, tma se dere do liduprázdných chramů (jsou ještě otevřeny), atmosféra ticha, přítmí a zbožnosti, prostě ÚCHVATNÉ. Ráno se sem ještě vrátíme, ale to už první turisti přijeli, chrámy jsou již plny slunce, krásné, ale už to není ono jako tomu bylo večer.
21:00 Kousek od Alaverdi, pod klášterem Haghbat, večeříme a spíme v pohodovém hotelu Gayane (933 metrů nad mořem), který můžeme doporučit. Zde potkáváme pětici starších čechů, kteří jsou na cestě z Gruzie, cestují jen tak místními autobusy.
 
 Z1 - Z2 12.9.2014 Pátek 40° 28,42' - 44° 11,03' Kari Lich jezero
11:00 V klášteře Sanahin probíhala zrovna studentská akce (viz www.wvarmenia.am) - provádění klášterem, ochutnávka arménských dobrot, možnost poslat pohled (pohledy se dají běžně koupit na významných místech, ale známka se dala v celé Arménii koupit jen zde od studentů), super akce kterou jsme s radostí přivítali.
20:30 Za tmy, po občas rozbité cestě, přijíždíme k hotelu u jezera Kari (3181 metrů nad mořem), přímo pod nejvyšší horou Arménie zvanou Aragats. Jsme zde ubytováni v hotelu sami, na dveřích pokoje je slovensky psaná samolepka Expedicia Kaukaz 3, Leto 2011 Liptov Slovensko, ale hlavně že ze sprchy teče teplá voda a je čistá postel. Na veceři si dáváme čerstvě ulovenou rybu s červeným arménským vínem (PS: malý salát rajčata, okurky a bylinky stál více než ryba :-)). Je zde chladno, z batohu tahám kalhoty a mikinu, v noci pod jasnou Mléčnou dráhou zkouším na mém rádiu, vezu ho právě pro tuto chvíli, naladit českou stanici na středních vlnách ale nic jsem nechytil, Jerevan zaří jasně do dáli, v jezere občas žbluňkne ryba. Byla by to idylka, kdyby personál hotelu hejbnul kostrou a neflákal se, hlavně ráno u snídaně.
 
 Z3 - Z7 13.9.2014 Sobota 40° 9,22' - 44° 30,83'  
09:00 Ráno před snídaní je nádherně do dáli vidět hora Ararat. Než doběhneme do hotelového pokoje pro foťáky (2 minuty?), je Ararat fuč, mlha horu zahalila. Stejně tak i blízký Aragats. Po snídani se projdeme na nejbližší kopeček (kousek od hotelu je keška Aragats Cross) a pozorujeme davy turistů mířících na jižní vrchol hory Aragats. Je čas odjet než se to tu zaplní autobusy narvaných turistů jedoucích z jerevanských hotelů.
11:00 Pevnost Amberd je v podstatě na cestě z hory Aragats dolů. Zachovalá pevnost, a je pěkná. PS: malou geo-kešku (skrytou schránku s pozdravem) jsem zde nenašel, bál jsem se šahat do spár mezi kameny, protože v Arménii žijí jedovatí hadi. :-)
13:35 Po cestě bereme dva mladé stopaře z Polska co spí jen pod stanem (nadšenci :-)), stopují uz z Gruzie. Spolu najdeme kešku Armenian Aplhabet - sousoší z písmen arménske abecedy. PS: arménky Nazdar! se řekne Barev!, to ví přeci každý. :-)
14:45 Pitoreskní chrám Saghmosavang (1613 metrů nad mořem) bereme po cestě do Jerevanu. Kaňon za chrámem je opravdu hrozně hluboký.
15:00 Chrám Hovhannavank (1328 metrů nad mořem) bereme též po cestě. Kaňon za kostelem dále pokračuje, stále hluboký, dříve používaný jako přírodní ochrana obce.
17:00 Příjezd do Jerevanu, opět do hotelu Areg (Burnazyan street 80) - 958 metrů nad mořem.
18:00 V Jerevanu, u společnosti Sixt, vracíme půjčené auto 4x4 Chevrolet Lada Niva, které nám tak dobře sloužilo. Najeli jsme něco málo přes 2000 kilometrů. Úředník Sixtu nechápe, jak jsme mohli v malé Arménii najet tak mnoho kilometrů. A to neví jakým terénem jsme občas jeli. ;-)
18:30 V Jerevanu se stavíme na burze kde čeho na místě zvané francouzsky Vernisage. Je to tu samá pitominka, tedy suvenýr, a proto se sem ještě zítra vrátíme. :-)
 
  - 14.9.2014 Neděle    
11:00 Po snídani jedeme taxíkem do Etchmiatzinu, kde hlava arménské apoštolské církve katholikos Garegin II. celebruje mši svatou. Toto rozhodně stojí za to! A je potřeba to nejen vidět, ale i prožít!

Mimochodem, víte něco o vztahu sv. Ireneje a jeho díle Výklad apoštolské nauky s Ečmiadzinem? Pokud ne, pak klikněte právě sem.

14:00 Vracíme se do Jerevanu, musíme se přeci řádně s Jerevanem rozloučit. Nakupujeme proto dárečky na Vernisagi burze, a ještě jednou se procházíme městem.

Mimochodem, cena taxi z Ečmiadzinu na Vernisage (25 km) byla 2500 AMD (cca 120 kč). Ceny hotelů a potravin jsou srovnatelné s cenami u nás v Česku. Jen práce v Arménii není, proto spousty arménů žijí mimo Arménii. Což nám potvrdil jak taxikář v Dilijanu jehož syn žije v Moskvě; ale taky to potvrdila i anglicky! hovořící postarší dáma Lousian Aboulafian z Jerevanu, jejíž jeden syn žije v Dubaji, druhý v Kanadě, a dcera žije v Rusku. I děti dědy Ivana žijí mimo Arménii, jeden v Náhorním Karabachu, druhý v Rusku. Poznali jsme, že lidé ve věku čtyřicet a výše mluví rusky bez potíží, mladí lidé ve městech mluví nějak anglicky; nejhorší je generace třicátníků, kteří mluví většinou jen arménsky, a tomu se vážně nedá porozumnět :-)

20:00 Taxíkem jedeme na letiště, ve 03:00 nám to, s přestupem v ruském Petrohradě, letí domů.
 
  - 15.9.2014 Pondělí    
14:00 Jsme doma, živí a zdraví, plni zážitků, moc se nám to líbilo. Naše cesta tak zdárně končí.

Poznámka k mapám - používali jsme tyto mapy: (a) Papírovou mapu Arménie koupenou v Praze zde, (b) Papírovou mapu získanou v hotelu, která se doplňovala s tou z Prahy, (c) GPS v autě, kterou jsme měli od Sixt autopůjčovny (pozor, občas blafuje), (d) Open source mapu pro mou GPSku Garmin Oregon 550t získanou zde, (e) Off-line Google mapy na mém androidím telefonu, (f) Na iPhone mobilu nám opravdu dost pomohla aplikace Triposo (vše jsme měli off-line), (g) Mapy v knížce (průvodce) zde.

 

- Generated by Email2Logbook version [2014/09/18] Krystof tool - 2014-09-18 20:06 -
[Info]